Anaokulundan İsteyin Atlıkarınca Çocukevi Yaratıcı Nesiller Zeki Çocuk Anaokulu
 
Anaokulları >> Okul Öncesi Eğitim >> Tatile Giderken
 
Anaokulları

Tatile Giderken

     

Bir eğitim öğretim yılını daha dolu dolu geçirdik ve artık sonlandırıyoruz. Çocuklarımızın da dinlenmeyi ve eğlenmeyi en az bizler kadar hak ettikleri yoğun bir yıldı. Tatilimizi kaliteli bir biçimde geçirecek olmamız bir sonraki yılın performansını ve motivasyonunu etkileyecektir. Aşağıda yaz tatilimizi değerlendirirken çocuklarımız için dikkat etmemiz gereken önemli olduğunu düşündüğümüz bazı noktaları bulacaksınız.

Tatilin daha çok boş zaman geçirme, sınırsız TV ya da bilgisayar başında kalma, uyku saatlerinin daha esnek olması anlamına gelmediği konusunda anne-babalar olarak hemfikir olmalıyız. Unutmayalım ki çocuklarımızın mevcut düzenlerinde yapacağımız önemli değişiklikler psikolojik uyum geliştirme becerilerini de etkileyecektir.

Günümüzde okul çağında pek çok çocukta uzun süre bilgisayar başında kalmaktan kaynaklanan görme bozuklukları ve oturuş, sonrasında da duruş bozuklukları gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalar uzun saatler edilgen olarak ekran karşısında kalan çocuklarda öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği belirtilerine de rastlandığını ortaya koymaktadır. Oysa çocuğun tatilini, bilgisayar ya da tv başında pasif olarak değil daha serbest, daha aktif olarak geçirebilmesi, sizinle sohbet etmesi, size yardım etmesi ya da ilgi alanı ölçüsünde (oyun, çocuk dergileri, dinlenme gibi) aktivitelerle zamanını geçirmesi daha yararlı olacaktır.

Uyku alışkanlıları da bireyin yaşam kalitesini etkileyen önemli unsurlardandır. Çocuğunuz tatilde elbette sizinle daha fazla vakit geçirmek isteyecek, uykuyu geciktirecektir. Ancak, yetişkin ya da çocuk, insan sağlığı açısından gece 23.00 ile sabah 6 saatleri arasında ışıksız bir ortamda ve uykuda olmak melatonin hormonu en fazla bu saatlerde salgılandığından önemlidir. Işık olmayışı melatonin salgısını artırıp, uykuyu getirecektir. Bu hormon, büyüme, bağışıklık sisteminin gelişmesi, çocukların fiziksel gelişimi, yetişkinlerdeyse yaşlanmayı geciktiren önemli bir hormondur. Sağlıklı bir büyüme dengesi için tatilde uyku düzenini bozmamak gerekir.

Özellikle son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşan yaz okulu programları hem eğlenceli hem de öğrenmenin ve sportif faaliyetlerin aktif olduğu etkili bir tatil deneyimi sunmaktadır. Tatile çıkma imkânı olmayan anne babaların bu etkinlikleri takip etmesi önerilebilir.

Keyifli bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

Uzm. Psk. Tuba KARACAN

(Göztepe - Doruk Anaokulu)

Bunlara da Bakınız  
   
Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi  
   
Okul Öncesi Eğitim Çocuk İçin Neden Önemlidir