Anaokulundan İsteyin Atlıkarınca Çocukevi Yaratıcı Nesiller Zeki Çocuk Anaokulu
 
Anaokulları >> Okul Öncesi Eğitim >> Okul Öncesi Kurum Seçerken
 
Anaokulları

Okul Öncesi Kurum Seçerken

     

Değerli Anne Babalar,

En değerli varlığınız olan çocuğunuzu günün önemli bir saatinde emanet edeceğiniz kişileri ve kurumları belirlemeniz özen ve titizlik ister. Çünkü ‘ iyi  kötü ’ okul değil, çocuğunuz ve aileniz için ‘ en doğru ’ okul vardır. Bu seçimin ilk olmazsa olması okul yönetimiyle yapacağınız ‘ yüz yüze ’ görüşmedir. Aşağıda belirteceğim diğer etkenlerin temeli olan bu iletişim sizleri sezgisel olarak da çocuğunuz için ‘ en doğru ’ ya götürecektir.

Öncelikle ‘ Okul Yönetimi ’nin eğitim vizyonu, donanımı ve iletişim biçimi resmin en büyük parçalarından birisidir. Çünkü eğitimci olmanın ideali ve gereği ‘ para ’ kazanmadan önce geleceğimiz olan ‘ çocuklarımızı ’ kazanmak olmalıdır. Eğitimin amacı, bireyin potansiyelini gerçekleştirmesi için rehberlik edebilmektir. Bu noktada en önemli rehber sınıf öğretmenidir. Okul yönetimine olan güveniniz aynı zamanda eğitimcilerin seçimine olan güveninizi de belirleyecektir. Öğretmenin tecrübesi ve donanımı çok çok önemli olmakla birlikte asıl olan bir eğitimcide olması gereken kişilik özelliklerini taşıyor olup olmamasıdır. Aynı şekilde branş derslerinin çeşitliliği eğitim kalitesini arttırmakla birlikte, çocuklarımızın farklı otorite figürleriyle bir araya gelerek spontanitelerini ve rol repertuarlarını arttırmaktadır ki bu da ruh sağlığı için çok önemli bir kavramdır.

Okulun fiziksel yapısı, eğitim materyali donanımı, sınıf başına ortalama öğrenci sayısı, özellikle kış döneminde de kullanılabilecek büyük bir oyun alanının olup olmaması çocuğun bilişsel ve motor gelişimi için önemli birer faktördür.

Okulun yeterli düzeyde ısınıyor olması, yemek seçimleri, gıda alışverişinin nereden yapıldığı, hijyen, kullanılan temizlik malzemeleri yine eğitim ortamının kalitesini arttıran olmazsa olmazlardandır.

Okullar sadece çocuklar için değildir. Aynı zamanda, bilimsel veriler ışığında doğru anne  baba tutumlarını benimsemeleri için siz ebeveynlere birer ışıktır. Seçeceğiniz eğitim kurumunda bir pedagog bulunması hem çocuğunuzun psikolojik açıdan gelişim takibinin daha sistematik ve sağlıklı olmasını sağlayacak hem de size merak ettiğiniz konularda yol gösterici olacaktır.

Anaokulu seçerken dikkat edilmesi gereken etkenler çoğaltılabilir. Her anne babanın kendilerine, aile yapılarına ve yaşantı biçimlerine özgü belirleyecekleri kıstasları vardır ve tüm bu ihtiyaçlar seçtiğiniz okul tarafından karşılık bulduğunda o kurum sizin için ‘ doğru okul öncesi eğitim kurumu  ’ olacaktır. 
Çocuğunuz ve aileniz için en doğru seçimlerinizde buluşmak dileğiyle.

     
    Psikolojik Danışman Burcu KÖSE

Özde Çocuk Anaokulu / Okul Müdürü
     
     
     
Bunlara da Bakınız  
   
Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi  
   
Okul Öncesi Eğitim Çocuk İçin Neden Önemlidir