Anaokulundan İsteyin Atlıkarınca Çocukevi Yaratıcı Nesiller Zeki Çocuk Anaokulu
 
Anaokulları >> Okul Öncesi Eğitim >> Okul Öncesi Cinsel Eğitim
 
Anaokulları

Okul Öncesi Eğitimde Cinsellik

Cinsel eğitim

Cinsel eğitime aslında doğumdan itibaren başlanır. Çocuklar iki yaşından itibaren cinsel roller hakkında bilgi edinmeye başlar. Üç yaşında kız ve erkek olduklarını bilmelerine karşın bunun değişmez olduğunun farkında değillerdir.

Çocukların anne ve babalarından cinsellik konusunda doğru bilgi almasının önemi;

Çocuk, gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürmüş olur. Cinsel gelişim, bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişim gibi çocuğun genel gelişiminin bir parçasıdır. Çocuğun en güvendiği kaynak tarafından doğru bir şekilde bilgilendirilmiş olur. Cinsel istismardan korunabilir. Cinsellik konusunda bilgi sahibi olmayan çocuklar cinsel istismara daha açıktır. Çünkü bu konuda doruyu yanlıştan ayıracak yeterli bilgisi yoktur.

Çocuk cinsellikle ilgili bilgiler sorduğunda;

· Öncelikle kendinizi hazırlayın (eşle birlikte tutarlı yanıtlar vermek için konuşulmalı ve bilgi eksikliği var ise tamamlanmalıdır) Çocuk kime sorduysa o cevap vermelidir. Kızlara anneler, erkeklere babalar bilgi versin yaklaşımı hatalı olacaktır.

Sorulara mutlaka yanıt verin. Yanıtların basit ve kısa olmasına özen gösterin. Çocuğun soru sormasına izin verin ve sadece sorduğu kadarıyla yanıt verin.

· Doğal ve açık olun. Doğal bir ses tonuyla, utanmadan, sıkılmadan, kızarmadan, lafı dolandırmadan konuşun.

· Gülmeyin alay etmeyin.

· Soruyu dikkatle dinleyin, tam olarak neyi öğrenmeyi istediğini anladıktan sonra yanıt verin.

· Doğru yanıtlar verin. Yanlış ve kaçamak yanıtlar, onu incitir ve size olan güvenini zedeler.

· Dürüst olun. Eğer yanıtı bilmiyorsanız bunu ona söylemekten kaçınmayın. Sorunun yanıtını araştırdıktan sonra yeniden konuşabileceğinizi söyleyin.

· Yaşa uygun yanıtlar verin.

· Sabırlı olun. Soruları tekrar tekrar sorduklarında sabırlı olun ve tekrar yanıt verin.

· Fırsatları değerlendirin. Eğer 5-6 yaşına kadar hiç soru sormamış ise bunun nedenini araştırın ve cinsel eğitimi başlatın. Çocuğu soru sormaya özendirecek fırsatlar yaratın.

· Duygu ve değerlerden bahsedin.

· Özel yaşantının korunması için cinsel yaşamın özel bir konu olduğu ve başkaları ile paylaşılmayacağı ifade edilmelidir.

Cinsel kimlik kişinin cinsiyetinden haberdar olması ve buna uygun davranışlar göstermesidir.

CİNSEL KONULARDA İLK SORULAR “2-3 YAŞ”TA BAŞLAR

Çocuğun ilk soruları?....

Kendi bedeni

Anne-babanın bedeni

Bebeğin dünyaya gelişi ile ilgilidir

Neden cinsellikle ilgili soru sorarlar?

Bu sorular çocuğun cinsel duyguları olduğunu göstermez.

Bu bir meraktır, diğer şeylere duyulan meraktan farklı değildir.

Asıl merakı insanların nasıl ürediğidir.

Her çocuk cinsellikle ilgili sorular sormayabilir ya da çocuğunuz altı yaşında olduğu halde bu soruları sormaya yeni başlayabilir. Her çocuğun gelişim hızının birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır. Ya daha önce sordukları sorular nedeniyle ayıplanmışlardır yada kendilerini rahat hissedecekleri bir aile ortamı yoktur. Bu çocuklar oyunlarında veya arkadaşları ile olan konuşmalarında sorularına cevap ararlar.

3 yaş civarındaki kız çocukları annelerini taklit etmeye, makyaj malzemelerini gizlice kullanmaya, onların elbise ve ayakkabılarını giymeye çalışırlar. Erkek çocuklar da baba gibi konuşma, yürüme, davranma yanında onunla tıraş olmak gibi taklit davranışları gösterirler. Kız ve erkek çocuklar bir yandan bu özdeşimi kurmaya çalışırken bir yandan da karşı cinsten olan ebeveyne hayranlık duyarlar. Anne-babanın arasına girmeye, dikkatleri kendi üstlerine çekmeye çalışırlar. Bu dönemde sık duyulan konuşmalardan biri kız çocukların babalarına, erkek çocukların da annelerine "Büyüyünce seninle evleneceğim" demesidir.

Çocuklar kendinin ve karşı cinsin vücudunu keşfetmek ister. Bazen gizli gizli gözetler, bazen de keşif için faaliyete geçer. Çocuğun merakını doğal karşılayıp, merak ettiklerini sorabileceği söylemek gerekir.

Kız çocukları cinsel organlarını keşfetmeye başladıklarında kendileri erkeklere göre eksik olarak görebilirler. “Kızım sen kız olarak doğdun ve kız olarak hiçbir eksiğin yok. Erkek kardeşin de erkek olarak doğdu, onunda eksiği, fazlası yok!” demek yeterli olur.

3-6 yaş arasında erkek çocuklarını SÜNNET ETTİRMEYİN

Erkek çocuklar, kız çocukların niçin penisleri olmadığını anlamaya çalışır. Penisini kaybetmekten korkar. Kız çocuklar ise büyüdüklerinde penisleri olacağını umut ederler.

Cinsel organına dokunması

Çocuğun cinsel organına dokunması organını tanıması adına yaptığı normal bir harekettir. Fakat çocuk sık sık genital organlarına dokunuyorsa bu stresin belirtisi olarak kabul edilebilir. Böyle bir durumda çocuğun dikkatini farklı yönlere çekemeye çalışın. Yaşamında baskıya neden olabilecek konuların, beslenme, tuvalet eğitimi ya da başka konularda eğitim verirken sergilediğiniz tutumun incelenmesi ve gerekli değişikliklerin yapılması çocuğunuza yardımcı olabilecektir. Çocuğa karışarak "dokunma, yapma", "ellersen kötü olur", erkek çocuklarda "keserler, kopar, çürür" şeklinde yanlış yaklaşımda bulunurlar. Bu gibi hatalı sözler çocuklarda korku, endişe ve utanma duyguları yaratacağından, son derece sakıncalıdır.

3-6 yaş çocuğun kendini tatmin etmesi(mastürbasyon)

Dokunma yoluyla cinsel organını keşfeden çocuk zamanla tesadüfen zevk almaya başlar ve bunun sonucunda mastürbasyon yaptığı görülebilir. Normaldir ve zararlı sayılmaz. Bütün okul öncesi çocukların yarısı cinsel oyunlar oynar veya mastürbasyon ve teşhircilik yapar. Kesinlikle cezalandırılmamalıdır. Onu korkutmadan ve konuya değinmeden başka bir şeyle oyalayarak dikkatini başka bir yöne çekmek genellikle yeterli olur. Bu durum, aynı zamanda çocuğunuza, herkesin bedeninin özel olduğu öğretmeniz için de iyi bir fırsat olabilir. Böylece çocuk cinselliği doğal ama kişiye özel bir davranış olarak algılayabilecektir. Çocuğun anne baba ile aynı odada yatması, anne baba evde çıplak dolaşmaları, çocuğun merakını daha fazla arttıracaktır. Bu nedenle, 4. aydan itibaren çocuğu ayrı yatırmak gerekir.

Mahremiyet; küçük yaşlarda öğrenilen ve çocuğun mahremiyetine saygı göstermekle başlayan bir tutumdur. Tuvalet-banyo gibi yerlerde, giyinip soyunurken çocuğun mahremiyetine özen gösterilmeli. Onlara erişkinler gibi özel hayatları olduğu ve bazı şeylerin sadece özel yerlerde yapılabileceği duygusu uyandırılmalıdır.

Cinsellikle ilgili sık sorulan sorular ve verilecek cevaplar:

Ben nereden geldim?

2-4 yaş için; “Sen annenin karnının içindeydin ve zamanı gelene kadar orda kaldın….”

4-6 yaş için; “annenin yumurtası ve babanın spermi seni dünyaya getirmek için bir araya geldi. Sen anne ve babanın güzel bir karışımısın.”

Anne karnında bebekler nasıl büyür?

2-4 yaş; “Bebeğin anne karnında özel bir yeri var, orası sıcak, rahat ve güvenli”

4-6 yaş; “Annenin karnında rahim denilen özel bir yerde büyüyor. Rahim kapalı olduğu için doğana kadar orada güvende büyüyor.”

Bebekler nasıl dışarı çıkar (doğar)?

2-4 yaş; “Bebek yeteri kadar anne karnında büyüdükten sonra, annenin bedenindeki kanaldan dışarı çıkar.”

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı Eğitmeni

Uzman Hemşire Eylem KARAKAYA

İlk Adım Çocukevi – Zümrütevler / MALTEPE

Bunlara da Bakınız  
   
Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi  
   
Okul Öncesi Eğitim Çocuk İçin Neden Önemlidir  
   
2-6 Yaş Çocukların Yalan Söyleme Davranışı